Ewa Habuda

radca prawny

Opis pod zdjęciem
[Więcej >>>]

Zadaj pytanie!

Nadchodzące zmiany w prawie budowlanym

Ewa Habuda17 grudnia 2019Komentarze (0)

Jakie czekają Cię zmiany w prawie budowlanym? Jak wiesz nasi rządzący uwielbiają nowelizacje. Niestrudzenie, w pocie czoła, cały czas coś ulepszają, zmieniają, dodają. Zobaczmy zatem jakie zamianie – tym razem w prawie budowlanym – szykują nam rządzący.

Co nowego?

Nie od dziś wiesz, że nasze przepisy są skomplikowane, mało czytelne, a procedury ciągną się miesiącami – o ile nie latami. Dotyczy to również prawa budowlanego. Rządzący nieustannie dążą do zmiany tego stanu rzeczy –  z różnym skutkiem.

Co tym razem chce zmienić ustawodawca?

Jak wynika z analizy uzasadnienia projektu zmian prawa budowlanego (i innych ustaw – jakże inaczej :)) podstawowym problemem trapiącym inwestorów jest skomplikowanie i długotrwałość procesu inwestycyjno-budowlanego. Ustawodawca postanowił zatem to zmienić poprzez uproszczenie i przyspieszenie całego procesu oraz zapewnienia większej stabilności podejmowanych w nim rozstrzygnięć.

Mniej dokumentów, więcej prostoty

Podstawowym problemem – według rządzących – jest obecna regulacja dotycząca odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych. Obecnie – aby zalegalizować taką inwestycję – jako inwestor musisz uzyskać wcześniejszą zgodę odpowiedniego ministra, co trwa od 1,5 do 2 miesięcy. Po zmianie będziesz musiał uzyskać zgodę już nie ministra a organu administracji architektoniczno-budowlanej. Co ważne – zmniejszy się równie zakres robót budowlanych uznanych za istotne odstępstwo od projektu budowlanego, a także ilość dokumentów, które trzeba będzie składać na etapie wniosku o pozwolenie na budowę. Nie będziesz musiał dołączać np. projektu technicznego. Dołączysz go na późniejszym etapie.

nadchodzące zmiany w prawie budowlanym

Uproszczenie zasad legalizacji samowoli

Rządzący zapowiadają uproszczone zasady legalizacji samowoli budowlanych. Co ważne będzie to procedura bezpłatna. Aby z niej skorzystać będziesz musiał przedstawić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą oraz ekspertyzę techniczną, która potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu. Zmiany pozwolą między innymi na włączenie zalegalizowanych obiektów w system okresowych kontroli zapewniających bezpieczne użytkowanie.

Ograniczenie czasowe stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę

W obecnych przepisach nie ma ograniczenia czasowego do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. Organ architektoniczno-budowlany mógł wydać taką decyzję nawet po wielu latach od postawienia i użytkowania budynku. Po zmianach stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę nie będzie mogło nastąpić po upływie 5 lat.

Więcej obiektów bez pozwolenia na budowę ani zgłoszenia

Instalując paczkomaty, bankomaty lub inne małe automaty nie będziesz musiał uzyskiwać pozwolenia na budowę ani zgłaszać takich robót.

Opłaty przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych

Jeśli starasz się o wydanie warunków technicznych, to po zmianach możesz spodziewać się braku opłat z tym związanych. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne będą miały zakaz pobierania opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. Ponadto pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw, które przedłużają podłączenie. Ich przekroczenie spowoduje naliczanie kar.

Zmiana definicji obszaru oddziaływania obiektu

Obecnie obszar oddziaływania to nic innego jak ograniczenia związane z zagospodarowaniem terenu. W projektowanych przepisach mówi się o zabudowie terenu sąsiedniego. W praktyce oznacza to, że po zmianach nie wszyscy Twoi sąsiedzi zostaną powiadomieni o Twojej inwestycji.

Jak możesz zauważyć, zmiany mają być korzystne dla inwestorów. Pozostaje tylko zaczekać na decyzję ustawodawcy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć po co Ci due dilligence nieruchomości i przed czym może Cię uchronić koniecznie przeczytaj ten wpis.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 667 231 839e-mail: ewa.habuda@eu-lfs.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez L F S Adwokaci Radcowie Prawni Sobolak i Partnerzy Spółka Partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest ML F S Adwokaci Radcowie Prawni Sobolak i Partnerzy Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ewa.habuda@eu-lfs.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: